Căutare

Comisia Europeană mai acordă 234 milioane de euro pentru forța de muncă din România

B.N.

Comisia Europeană a acordat fonduri suplimentare pentru sprijinirea programului operațional din cadrul Fondului social european (FSE).

România primește o sumă suplimentară de 234 de milioane de euro pentru programul său operațional privind capitalul uman. Noile fonduri vor contribui la furnizarea de cursuri pentru 168.000 de elevi defavorizați astfel încât să se compenseze orele de școală pierdute în timpul pandemiei, a precizat Comisia Europeană.

De asemenea, fondurile vor sprijini crearea de noi locuri de muncă prin intermediul unor stimulente pentru angajare acordate persoanelor care au rămas fără loc de muncă în timpul pandemiei și prin sprijinirea a 295 de noi întreprinderi sociale pentru persoanele care aparțin unor grupuri vulnerabile. Finanțarea suplimentară va sprijini și primele acordate unui număr de 97.000 de lucrători din domeniul sănătății aflați în prima linie în timpul pandemiei, a precizat Executivul UE.

Sprijinul se înscrie în cadrul Asistenței de redresare pentru coeziune și teritoriile Europei (REACT-EU), din care Comisia a acordat în total 285 de milioane de euro României, Franței și Germaniei.

REACT-EU este un instrument din pachetul NextGenerationEU, care vizează acordarea de finanțări suplimentare de 50,6 miliarde de euro pe parcursul anilor 2021 și 2022 pentru programele politicii de coeziune aferente perioadei 2014-2020.

Comentarii (1)

  1. AnticorUp
    AnticorUp 18 Feb 2022 12:39 Răspunde
    Sper sa facem training-uri de etica si legislatie pentru TOTI functionarii tehnici din guvern. Cum sa combatem coruptia cand nici nu stim prea bine ce constituie coruptie si ce nu? Daca imi sun neamurile sa faca mai multe oferte la o licitatie, publicul are numai de castigat. Daca deschid si inchid o licitatie si intarzii sa anunt, e o porcarie. Primul caz atrage oprobiul dar nu e coruptie daca e pe fata, al doilea e normalul zilei dar e coruptie generalizata. Avem achizitii de autobuze si tronsoane de autostrada cu cate un singur ofertant, din tari ferite de DNA.

Lasă un comentariu


Avertisment: Prin apăsarea butonului "Trimite" sunteți de acord ca textele introduse în câmpurile „nume ” și „comentariu” să fie făcute publice și implică acceptarea Termenilor și condițiilor de utilizare a site-ului Espress.ro
Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.

Parteneri secțiune