Căutare

Donald Trump spune că gripa spaniolă a pus probabil capăt celui de-al Doilea Război Mondial

Presedintele american Donald Trump a declarat luni că gripa spaniolă a pus probabil capăt celui de-al Doilea Război Mondial.

”Cea mai apropiată situație este cea din 1917, spun ei, marea pandemie. Cu siguranță a fost ceva teribil, au murit 50 până la 100 de milioane de oameni, probabil a pus capăt celui de-al Doilea Război Mondial. Toți soldații erau bolnavi", a declarat Donald Trump, într-o conferință la Casa Albă.

Gripa spaniolă a apărut de fapt în 1918, iar pandemia s-a încheiat în 1920.

Al Doilea Război Mondial s-a desfășurat între 1939 și 1945.

Gafa președintelui american a atras numeroase ironii în social media.

Ulterior, un oficial de la Casa Albă a precizat că Donald Trump s-a referit la Primul Război Mondial.

Comentarii (0)

Lasă un comentariu


Avertisment: Prin apăsarea butonului "Trimite" sunteți de acord ca textele introduse în câmpurile „nume ” și „comentariu” să fie făcute publice și implică acceptarea Termenilor și condițiilor de utilizare a site-ului Espress.ro
Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.

Parteneri secțiune