Marina Militară franceză a inspectat un nou petrolier, provenit din Rusia și aflat sub sancțiuni internaționale: Tagor.
Potrivit lui Emmanuel Macron, care a publicat și un scurt videoclip al operațiunii pe X, "această intervenție a fost efectuată în Atlantic, în largul mării, cu sprijinul mai multor parteneri, inclusiv al Regatului Unit, în deplină conformitate cu dreptul mării", relatează Euronews.
"Aceste nave, care nu respectă nici măcar cele mai elementare reguli de navigație maritimă, reprezintă, de asemenea, o amenințare pentru mediu și pentru siguranța tuturor", a insistat președintele francez.
La Marine nationale a arraisonné hier matin un nouveau pétrolier sous sanctions internationales en provenance de Russie : le Tagor. Notre détermination est constante et totale.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 1, 2026
Cette intervention a été effectuée en Atlantique, en haute mer,… pic.twitter.com/zxEslYjbUE
"Este inacceptabil ca navele să încalce sancțiunile internaționale și dreptul mării și să finanțeze războiul pe care Rusia îl poartă împotriva Ucrainei de peste 4 ani", a declarat șeful statului francez pe contul său de X, înainte de a concluziona: "Determinarea noastră este fermă și totală".
Petrolierul, care plecase din portul Murmansk de la Marea Albă, a fost abordat în largul coastei orașului Brest (un port important din nordul Bretaniei), a declarat prefectul maritim din Atlantic într-un comunicat. După o inspecție la bord, forțele speciale ale Marinei Franceze au descoperit o "neregulă legată de pavilion" și au suspectat că acesta arbora un steag fals. "Un raport a fost depus la procurorul din Brest", iar nava a fost direcționată "către un punct de ancorare pentru investigații suplimentare", a adăugat prefectul.
Din septembrie, Franța a abordat alte trei nave suspectate că aparțin "flotei fantomă" rusești. Aceste nave au fost autorizate să se întoarcă pe mare, după ce proprietarii lor au plătit amenzi.
Regimul de la Moscova folosește aceste petroliere învechite, cu proprietari ascunși, pentru a încălca sancțiunile occidentale care vizează exporturile sale de petrol.
Navele din Flota Fantomă a Rusiei își schimbă frecvent steagurile sau folosesc înmatriculări nevalide pentru a încerca să se sustragă urmăririi.
Mai multe țări occidentale au impus sancțiuni asupra a sute de nave din Flota Fantomă a Rusiei în urma invadării Ucrainei în 2022.
Aproape 600 de nave suspectate că aparțin Flotei Fantomă a Rusiei se află sub sancțiuni ale Uniunii Europene.
Kremlinul a denunțat operațiunea ca fiind "la granița pirateriei internaționale", prin intermediul purtătorului său de cuvânt, Dmitri Peșkov.
Sursa: RADOR RADIO ROMÂNIA

Lasă un comentariu