Căutare

România cere accelerarea extinderii UE. Ministrul de Externe: „Granița UE nu se va opri în România”

Uniunea Europeană trebuie să își accelereze procesul de extindere și să primească noi state membre „în viitorul apropiat”, a declarat marți ministrul român de Externe, Oana Țoiu, informează Agerpres.

În cadrul conferinței care a marcat începutul președinției daneze a Consiliului UE, ministrul român a subliniat că acest obiectiv este susținut politic la cel mai înalt nivel, fiind inclus în programul de guvernare și sprijinit de Parlamentul României.

„Statele performante ar trebui să ni se alăture cât mai curând (...). Granița UE nu se va opri în România, iar acesta este un obiectiv strategic clar exprimat”, a afirmat Țoiu, pledând totodată pentru o susținere fermă a țărilor din vecinătatea estică, inclusiv prin împărtășirea experienței României în gestionarea interferențelor hibride și a amenințărilor la adresa democrației.

Prezent la eveniment, ambasadorul Danemarcei la București, Uffe Andersson Balslev, a salutat angajamentul României pentru integrarea Republicii Moldova în Uniune, considerându-l „o sursă de inspirație” pentru viitoarea cooperare în timpul mandatului danez. Diplomatul a avertizat, însă, că siguranța Europei nu mai poate fi considerată garantată și a pledat pentru o Uniune mai autonomă și mai competitivă.

La rândul său, șefa Reprezentanței Comisiei Europene la București, Ramona Chiriac, a elogiat agenda ambițioasă a președinției daneze, în contextul unei lumi „tot mai instabile”. Ea a subliniat că forța Uniunii vine din unitate, democrație și capacitatea de reacție în fața provocărilor externe.

Comentarii (1)

  1. Jay
    Jay 02 Iul 2025 10:56 Răspunde
    Insistenta unor oficiali romani, recent instalati si total lipsiti de expertiza/experienta, precum aceasta dna Toiu, de a forta largirea UE este intre induiosatoare si exasperanta.
    Asa cum e acum, UE are mari probleme de a se mentine si functiona, pe toate planurile, intr-un context international nebulos si sumbru. A propune integrarea unor tari problematice precum R Moldova sau Ucraina, chiar pe termen mediu - lung, este de o naivitate vecina cu stupiditatea.

Lasă un comentariu


Avertisment: Prin apăsarea butonului "Trimite" sunteți de acord ca textele introduse în câmpurile „nume ” și „comentariu” să fie făcute publice și implică acceptarea Termenilor și condițiilor de utilizare a site-ului Espress.ro
Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.

Parteneri secțiune