Căutare

A fost inaugurat primul cimitir militar românesc din Rusia

C.M.

Ceremonia oficială de inaugurare a primului cimitir din Rusia al militarilor români căzuți în cel de-al doilea război mondial a avut loc duminică.

Cimitirul se află în localitatea Rossoșka din regiunea Volgograd.

Evenimentul a fost organizat de Ambasada României la Moscova și a fost consacrat memoriei militarilor români care și-au dat viața în timpul celui de-al doilea război mondial la Stalingrad, potrivit unui comunicat MAE.

La ceremonie a luat parte și secretarul de stat pentru afaceri strategice Daniel Ioniță care a evidențiat ”buna colaborare româno–rusă în aplicarea Acordului interguvernamental privind protejarea reciprocă a mormintelor de război și a reiterat disponibilitatea autorităților române de a continua această colaborare pentru cinstirea memoriei militarilor căzuți pe teritoriile celor două țări”.

Comentarii (0)

Lasă un comentariu


Avertisment: Prin apăsarea butonului "Trimite" sunteți de acord ca textele introduse în câmpurile „nume ” și „comentariu” să fie făcute publice și implică acceptarea Termenilor și condițiilor de utilizare a site-ului Espress.ro
Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.

Parteneri secțiune