Căutare

Ciucă vrea ca 8 mai să fie celebrată și în România ca ziua capitulării Germaniei naziste

S.R.

Premierul Nicolae Ciucă a transmis luni, cu prilejul Zilei Victoriei aliaților împotriva Germaniei naziste, că va iniția demersurile de recunoaștere a zilei de 8 mai ca dată oficială a celebrării și în România, alături de partenerii trans-atlantici.

"Înfrângerea Germaniei naziste, care avea să capituleze oficial în fața forțelor eliberatoare occidentale, la 8 Mai 1945, a însemnat pentru Europa căderea unui regim totalitar, criminal, extremist, care a dus în pragul dezastrului întregul nostru continent. Sfârșitul războiului a lăsat România dezmembrată, în urma Pactului Ribbentrop-Molotov și ținută captivă de către Uniunea Sovietică, în blocul comunist, în urma acordului de la Yalta. Căderea Zidului Berlinului a fost oportunitatea istorică a românilor de a-și alege liber soarta și de a reveni, după 45 de ani de totalitarism comunist, în matca de dezvoltare occidentală, acolo unde s-a regăsit mereu vocația sa istorică", a transmis Nicolae Ciucă într-un mesaj.

Astfel, "pentru a reda adevărata simbolistică a capitulării Germaniei naziste, voi iniția demersurile de recunoaștere a zilei de 8 Mai ca dată oficială a celebrării și în România, alături de partenerii noștri trans-atlantici", a mai anunțat el.

"Transformarea datei de 9 Mai în ocazie propagandistică de susținere a agresiunii militare ruse din Ucraina și pervertirea adevărului istoric prin clamarea victoriei în cel de-al Doilea Război Mondial, ca unic protagonist, determină rememorarea marilor momente ale războiului, precum debarcarea din Normandia, eliberarea Parisului, Madridului și Romei, Atenei și a marii părți a Germaniei, un efort comun al trupelor aliate americane, britanice și franceze, alături de rezistențele naționale. Astfel, aducem un omagiu tuturor românilor care au luptat pentru eliberarea țării și a Europei de Est de sub jugul nazist", a conchis el.

Comentarii (3)

  1. Costa
    Costa 08 Mai 2023 15:46 Răspunde
    Fratilor, deja este prea mult cu acest nazism. A trecut, s-au luat masuri extraordinare, aproape toti au fost pedepsiti, nimeni nu ia in deradere fenomenul ala care a fost, dar... ajunge, deja exasperati oamenii mai ales cand exact acelasi fel de nazism se intimpla acum in Ucraina , nazism facut de regimul rusesc.
  2. Monica Lotreanu
    Monica Lotreanu 08 Mai 2023 23:52 Răspunde
    Mai bine sa mergem pe burta apropo de ziua capitularii... Romania a fost aliat al Axei timp de 45 de luni de razboi si a cirmit-o spre aliati doar cu 8,5 luni inaintea capitularii Germaniei. Ne-au jucat apoi sovieticii si Churchill in foi de vita... Nu e nici o onoare in asta. Dar nu ma astept de la un plagiator sa aiba constiinta ridicolului.
  3. Alexandru
    Alexandru 09 Mai 2023 10:36 Răspunde
    O idiotenie sovietica sarbatorirea capitularii Germaniei naziste pe data de 9 Mai, odata ce Germania deja capitulase oficial pe data de 8 Mai, deci cu o zi mai devreme, la ceremonie fiind de fata si reprezentanti sovietici!
    Stalin a vrut insa o ceremonie cu reprezentantii sovietici in primplan si a repetat aceasta ceremonie si a doua zi, la aceasta fiind de asemenea prezenti si reprezentanti ai aliatilor.
    Ridicol sa chemi pe cineva sa se mai predea odata, el fiind deja predat!
    Este si mai ridicol sa sarbatoresti maimutareala asta.

Lasă un comentariu


Avertisment: Prin apăsarea butonului "Trimite" sunteți de acord ca textele introduse în câmpurile „nume ” și „comentariu” să fie făcute publice și implică acceptarea Termenilor și condițiilor de utilizare a site-ului Espress.ro
Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.

Parteneri secțiune